гоце делчев

Пронајдени се 113 резултати на тема „гоце делчев“
Вести

Власта на Заев на секој начин се обидува да го избрише Гоце Делчев: Веќе три години не се доделува престижната награда која го носи неговото име

Власта на Зоран Заев на секој начин се обидува да го избрише македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев. Веќе три години...
Вести

Сајкоски: Немам прочитано дека Гоце Делчев нешто направил за бугарската држава, тој умре за самостојна и независна Македонија

Денеска, како делегација на ВМРО-ДПМНЕ се поклонивме на гробот на еден од најголемите великани и борци за македонска независна и самостојна...
Вести

Продолжува состанокот на Комисијата за историски прашања, на маса учебниците за седмо одделение и ликот и Гоце Делчев

Продолжува 13. состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и...
Вести

Државниот врв се откажа од Гоце Делчев, Заев почна да ги исполнува бугарските барања за историјата и идентитетот?

Дали власта веќе се откажа од Гоце Делчев во спорот со Бугарија? Дали можеби акциониот план кој толку го кријат од јавноста започнува...
Вести

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ положи свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев: ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на татковината, Делчев е нашиот идентитет (ФОТО)

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од генералниот секретар Ѓорѓи Сајкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски,...
Вести

Мицкоски: Кога некој на маса би ми рекол дека Делчев е Бугарин, веднаш би направил дипломатски скандал, на неговото име ние направивме држава!

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Само интервју” на Канал 5 Телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...
Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на новиот состанок на Комисијата

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската...