европска унија

Пронајдени се 223 резултати на тема „европска унија“
Вести

Премиерот на Белгија со предлог: Ќе побарам да се најде европско решение што ќе вклучува целно и привремено прекинување на сите несуштински патувања,

Премиерот на Белгија, Александер де Кро вели дека вечерва на состанокот на лидерите на ЕУ ќе предложи забрана за патувања што не се од...
Македонија

Тедрос го поздрави предлогот на ЕУ за конвенција за пандемии: „Тоа ќе биде втора конвенција за многу важен проблем, пандемија и одговор на неа“

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска го поздрави предлогот на Европскиот совет...
Вести

ЕУ треба да сподели вакцини против Ковид-19 со балканските соседи, наведуваат 13 влади од членки во отворено писмо до ЕК

Европската унија треба да испрати вакцини за коронавирус на своите балкански соседи и да стори повеќе во борбата против вирусот во...