економија

Пронајдени се 69 резултати на тема „економија“
Вести

Комисија за економија на ВМРО – ДПМНЕ: Опаѓа продуктивноста во Економијата, порастот на вработеноста и платата е вештачки

Продуктивноста во економијата продолжува да опаѓа. Имено, просечната продуктивноста во економијата во третиот квартал од 2019 година...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Приватниот сектор е пред колапс, криминалната банда на власт која најави економска година го клекна стопанстовото на колена

Македонската економија тоне. Споредбено со лани директните странски инвестиции бележат пад од 164 проценти, односно 187 милиони евра помалку....
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Единствено што расте со оваа власт се корупцијата и јавниот долг, 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштијата

СДСМ и Зоран Заев трета година ја опустошуваат македонската економија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Во време кога економијата е на дното,...
Економија

Капитални инвестиции нема, задолжувањето расте: Ќе сноси ли одговорност некој за стагнацијата која ја живееме?

Економијата  со ова влада доживува фијаско, велат експертите. Имено, тоа го зборуваат и бројките кои неодамна излегоа на официјалниот...
Економија

Комисија за економија на ВМРО-ДПМНЕ: Со статистичка манипулација на податоците не се зголемуваат платите и животниот стандард на граѓаните!

Со статистичка манипулација на податоците не се зголемуваат платите и животниот стандард на граѓаните! Заев продолжува да манипулира...
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Економијата e жртва на криминалот и корупцијата на власта- во земјава има повеќе од 500.000 граѓани кои живеат во сиромаштија

Македонската економија е пред тотален колапс. Економијата во Република Македонија e жртва на криминалот и корупцијата на власта предводена...
Економија

Комисија за економија на ВМРО-ДПМНЕ: Еве зошто најавениот инвестициски циклус на Заев и Аѓнушев од 5 милијарди евра е несериозен и нереален

Зошто најавениот инвестициски циклус на Заев и Аѓнушев од 5 милијарди евра е несериозен и нереален?, прашуваат од Комисијата за економија...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Оваа влада поради корупција и лоши политики треба си поднесе оставка, потребни се предвремени парламентарни избори

СДСМ откако дојде на власт македонската економија го допре дното, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Според последните информации во вториот...
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Мерката „Мој ДДВ“ е популистичка мерка донесена од оваа влада, од која најголема корист ќе имаат најбогатите

Македонската економија го допре дното откако СДСМ дојде на власт, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Мерката „Мој ДДВ“ е популистичка мерка...
Економија

Миновски: Оваа влада има отсуство на јасна визија и стратегија во која насока да се движи македонската еконoмија

Поранешниот министер за финасии од владата на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Миновски во своето гостување во емисијата„Отворено“ на Алфа истакна...
Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Според НБРМ, Меѓународната Инвестициска Позиција на земјата се влошила за 176 милини евра во првиот квартал на 2019

Комисијата за економија на ВМРО-ДПМНЕ сподели статус на Фејсбук каде се вели дека се влошува меѓународната инвестициска позиција на...