дкск

Пронајдени се 69 резултати на тема „дкск“
Вести

„ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка и да утврди колку пари се испумпани со судир на интереси“

ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -УО на ЈП Лајка е полна со луѓе кои се членови на...
Вести

Арсовски: Антикорупциска со мислењето за судијата поротник Митко Сандев покажа дека е партиска испостава на власта, правдата ќе ја бараме на суд преку кривични за Џолев и Сандев

На самиот ден кога ја поднесов претставката и барањето за утврдување на судир на интереси кај судијата поротник Митко Сандев до Антикорупциска...
Вести

Арсовски: Бараме ДКСК да се изјасни дали има судир на интереси во случајот Митко Сандев – член на партија и судија поротник

Денеска ние како ВМРО-ДПМНЕ, јас како Димче Арсовски доставивме барање до Антикорупциската комисија барање за мислење дали има судир...
Вести

Колариќ: Имаме сомнение дека парите за субвенции за инвертер клими се злоупотребени и се давани по партиски клуч, ДКСК да отвори случај

Денеска ќе поднесеме пријава до ДКСК за градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, за кој постојат основани сомненија дека ненаменски...
Вести

Маневски доби јавна опомена од Антикорупциска: Работел и како адвокат и ја извршувал функцијата претседател на Совет на општина Делчево

Државната комисија за спречување корупција јавно го опомени Драган Маневски поради судир на интереси. Како што се наведува во соопштението...
Скопје

Жугиќ: ДКСК да го испита случајот со набавка на дронско снимање на Шилегов од партнерот на Царовска преку Град Скопје

Функционерите продолжуваат да си делат тендери помеѓу себе. Па така Петре Шилегов му дал тендер во вредност од еден милион денари на...
Вести

Лефков до ДКСК: Да се отвори случај за Филипче и набавката на кинески вакцини по 62.5 долари преку фантом фирма од Хонг Конг

И денеска имаме набавено 0 вакцини. Венко Филипче и Зоран Заев продолжуваат да ги разочаруваат граѓаните. Денеска во ДКСК поднесуваме...
Вести

ДКСК ќе собира информации за набавката на кинеските вакцини, по што ќе одлучи дали има елементи за отворање на предмет

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешниот колегиум одлучила да пристапи кон собирање доволно информации во...