ајкула

Пронајдени се 52 резултати на тема „ајкула“
Занимливости

Ајкули пливаат низ улиците на Флорида – жителите во неверување гледаат што им донесе ураганот Иан (ВИДЕО)

Невремето на ураганот Иан го подигна нивото на морето што ја поплави Флорида. На Твитер е споделено видео од ајкула како плива на улица...
Занимливости

Неверојатна снимка! Јато делфини формирале заштитен прстен и спасиле капач од голема бела ајкула: „Никогаш нема да го заборавам ова пливање“

Адам Вокер од Велика Британија засекогаш ќе им биде благодарен на јатото делфини што го спасиле од напад на голема бела ајкула на брегот...
Занимливости

Прво видео досега – ова чудо на природата никој не успеал да го види, ниту сними! Погледнете како орки се здружуваат и – јадат ајкула!

Досега технологијата ни дозволуваше да дознаеме многу повеќе за светот околу нас, а сега за првпат со дрон е снимена неверојатна сцена...
Занимливости

КОГА АЈКУЛИТЕ НАПАЃААТ ЛУЃЕ: Најопасно е крај брег, напаѓаат без предупредување! На преживеаните им се заканува смртоносна инфекција

Иако нападите на ајкули предизвикуваат страв во коски кај сите луѓе, тие не се чудовишта кои го сакаат вкусот на човечкото месо. Нападите...
Занимливости

„Одеднаш дојде од длабочина“: Девојка едвај преживеала напад од предатор – сега се залага за нивна заштита (ФОТО)

Лиза Монди е активистка која се залага за заштита на големата бела ајкула, предатор од кој за малку ќе го загубела животот. Пред десет...