Ракомет

Тимур Дибиров потпиша нов договор со Загреб

Тимур Дибиров потпиша нов договор со Загреб

Третиот најдобар стрелец во Лигата на шампионите на сите времиња, Тимур Дибиров ќе остане во „сино-белиот“ дрес најмалку до летото 2025 година, додека повремениот хрватски репрезентативец Давор Чавар ќе ги брани боите на клубот до летото 2026 година.

Исто така нов договор потпиша и Јаков Гојун, кој ќе продолжи да ја носи капитенската лента најмалку до летото 2025 година.

„Гојун и Дибиров се двајца исклучително важни играчи за нашиот клуб. Можеби се малку постари, но тоа не се чувствува на теренот. Нивниот придонес за овој тим е огромен и ни е мило што ќе останат со нас и следната година, а можеби таа соработка ќе се продолжи уште повеќе. Секој сериозен тим мора да има искусни играчи кои се и подадена рака на тренерот на теренот“, вели спортскиот директор на Загреб, Дамир Бичаниќ.

To top