Ракомет Во недела полни трибини против Литванија

РФМ: Браво девојки, седмо учество на Европските првенства

Од РФМ порачуваат навивачите да дојдат и заедно да го прослават пласманот на Европското првенство, нашите ракометарки заслужуваат максимална поддршка.

РФМ: Браво девојки, седмо учество на Европските првенства

Македонската женска ракометна репрезентација обезбеди пласман на Европското првенство (ЕП) кое ќе се одржи во декември, откако попладнево го совлада Азербејџан во Баку со 37-22 (19-12) во претпоследниот натпревар во квалификациската група 5.

Од Ракометната федерација на Македонија се огласија по победата, честитајќи им го пласмот на ЕП на девојките.

-Сениорската женска ракометна репрезентација на едно коло до крајот на квалификациите се пласираше на EHF EURO 2024 година кое ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија. За македонската женска репрезентација ова ќе биде седмо учество на Европските првенства во својата историја, второ по ред. Нашите ракометарки имаат една желба – полни трибини против Литванија во последниот квалификациски натпревар, велат од РФМ.

Мечот е закажан за 7 април во СЦ „Борис Трајковски“, почеток 18 часот, а влезот е слободен.

Од РФМ порачуваат навивачите да дојдат и заедно да го прослават пласманот на Европското првенство, нашите ракометарки заслужуваат максимална поддршка.

To top