Ракомет ракомет

Ракометарот кој беше дел од вардаровата бајка става крај на кариерата!

Еден од најдобрите хрватски ракометари на сите времиња, Иван Чупиќ, по завршувањето на оваа сезона заминува во пензија. Легендарниот 39-годишен крилен напаѓач на хрватската репрезентација и член на ППД Загреб во четврток ќе го одигра последниот натпревар во кариерата, против Нексе може да обезбеди нова шампионска титула.

Ракометарот кој беше дел од вардаровата бајка става крај на кариерата!

Еден од најдобрите хрватски ракометари на сите времиња, Иван Чупиќ, по завршувањето на оваа сезона заминува во пензија. Легендарниот 39-годишен крилен напаѓач на хрватската репрезентација и член на ППД Загреб во четврток ќе го одигра последниот натпревар во кариерата, против Нексе може да обезбеди нова шампионска титула.

Тоа е прв натпревар од плеј-офот со три победи, но се зема предвид и односот меѓусебни од регуларниот дел од сезоната. Загреб ги доби двата натпревари, па во пресрет на првиот плеј-оф натпревар води со 2:0 и му е потребна само една победа за шампионската титула.

Чупиќ кариерата ја започна во Метковиќ, а потоа играше во Медвешчак, Виго, Горње, Р.Н. Ловен, Киелце, Вардар, а од 2021 година е во Загреб. Освои осум титули во националниот шампионат, една Лига на шампиони со Киелце, а дури две со Вардар, за „црвено-црните“ даде гол вреден титула.

Во хрватската репрезентација игра од 2005 година, а на домашен терен има сребро и бронза од Светското првенство, две сребра и бронза од ЕП и олимписка бронза од Олимписките игри во Лондон во 2012 година.

To top