Ракомет да ги поддржиме

Македонските ракометари победија на првиот тест пред Европското првенство

Настапот на Европското првенство репрезентацијата на Македонија го стартува на 10 јануари.

Македонската машка сениорска ракометна репрезентација ја совлада попладнево во Стара Пазова селекцијата на Црна Гора со 39-37 во првиот од серијата контролни натпревари пред јануарското Европско првенство во Германија.

Двете репрезентации одиграа три полувремиња од по 30 минути, а на полувреме избраниците на селекторот Кирил Лазаров имаа водство од 22-17. Во дополнителните 30 минути, резултатот беше 15-14 за македонската репрезентација.

Со натпреварот против Црна Гора, избраниците на селекторот Лазаров ги комплетираа мини – подготовките во Србија и по враќањето во Македонија повторно ќе се соберат на 2 јануари, по што следуваат контролни натпревари против Грција на 4 и 5 идниот месец.

Настапот на Европското првенство репрезентацијата на Македонија го стартува на 10 јануари во премиерниот дуел против Франција во Дизелдорф, во рамки на групата А во која се и домаќинот Германија, како и Швајцарија.