Ракомет ЖРК

Грчевски повика 20 ракометарки за натпреварите со Азербејџан и со Литванија

Двата натпревара се од квалификаците за Европското првенство 2024.

Грчевски повика 20 ракометарки за натпреварите со Азербејџан и со Литванија

Селекторот на македонската женска ракометна репрезентација, Кристијан Грчевски денес го објави скратениот список на ракометарки повикани за собир за претстојните натпревари со репрезентацијата на Азербејџан и на Литванија.

Двата натпревара се од квалификаците за Европското првенство 2024.

На списокот на Грчевски се најдоа:

1. Јована Мицевска CSM SLATINA (ROU)

2. Драгана Петковска AEK ATHENS (GRE)

3. Јована Саздовска CSM SLATINA (ROU)

4. Сара Ристовска CSKA MOSKOW (RUS)

5. Ивана Џатевска Várda Kézilabda KFT (HUN)

6. Леонида Гичевска CSU STIINTA BUCURESTI (ROU)

7. Ангела Јанкуловска ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК Скопје

8. Симона Маџовска BSV SACHSEN ZWICKAU (GER)

9. Сара Стефаноска ZORK JAGODINA

10. Ивана Арсениевска CSM UNIREA SLOBOZIA (ROU)

11. Елена Ѓорѓијевска KONYAALTI SPOR KULÜBÜ (TUR)

12. Марија Јанкуловска ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК Скопје

13. Ива Младеновска BREST BRETAGNE HANDBALL (FRA)

14. Ана Марија Коларовска ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК Скопје

15. Катерина Дамјаноска ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК Скопје

16. Јована Кипријановска SAMBRE AVESNOIS HB (FRA)

17. Андреа Седлоска RK LOKOMOTIVA ZAGREB (CRO)

18. Емилијана Ризоска ЃOРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК Скопје

19. Ема Кирова РК СПАРТАК

20. Ивана Гакидова KONYAALTI SPOR KULÜBÜ (TUR)

Против Азербејџан македонската репрезентација ќе игра во Баку на 3 април, четири дена подоцна (на 7 април) е дуелот со Литванија во Скопје.

To top