Ракомет договор

Гогов останува во Вардар до 2026 година, ќе добива поголема минутажа

Македонскиот голман Васил Гогов потпиша нов договор со Вардар 1961 и ќе го носи дресот на клубот во следните две сезони. Младиот чувар на мрежата го продолжи договорот со клубот до јуни 2026 година.

Гогов останува во Вардар до 2026 година, ќе добива поголема минутажа

Македонскиот голман Васил Гогов потпиша нов договор со Вардар 1961 и ќе го носи дресот на клубот во следните две сезони. Младиот чувар на мрежата го продолжи договорот со клубот до јуни 2026 година.

Гогов од 2019 година е дел од Вардар и секоја сезона се повеќе се наметнува со својот квалитет, а менаџментот на клубот верува дека тој ќе биде клупскиот „фактор Х“ во иднина и уште повеќе ќе се докаже со своите настапи.

Гогов зад себе како член на Вардар има искуство со играње и во Лигата на шампионите и во СЕХА лигата, за клупски соиграчи имаше повеќе познати голмани и работеше и со неколку искусни тренери на голмани во Вардар.

„Гогов е голман кој е иднината на македонскиот ракомет и тој допрва ќе блеска. Вардар е задоволен од неговото напредување и е убеден во уште подобри игри во иднина. Досега секогаш беше дел од голмански тим каде можеше да научи и да „украде“ од поискусните и време е да добие поголема минутажа во иднина. Вардар секогаш е место каде има шанса за докажување и напредување“, изјави Борко Ристовски, извршниот директор на Вардар 1961.

Васил Гогов со екипата на Вардар низ кариерата ја освои титулата во домашното првенство, беше победник на Купот на Македонија, како и со Суперкупот на Македонија.

To top