Ракомет

Алкалоид преку Вардар до прво историско финале во Купот на Македоиија

Алкалоид преку Вардар до прво историско финале во Купот на Македоиија

Купот на Македонија ќе добие нов владетел. Актуелниот првак Вардар 1961 во драматичен финиш загуби од Алкалоид (25-24) и така тимот на Кирил Лазаров ќе игра историско финале во второто натпреварување во нашата земја.

Дуелот меѓу двете екипи од Скопје беше крајно изедначен и драматичен. Уште од почетокот се најави таков епилог, затоа што Алкалоид и Вардар 1961 беа резултатски близу. На стартот плус од два гола имаше Вардар (4-6), потоа иницијативата ја презеде Алкалоид (10-9).

Одличен на голот беше Мартин Томовски кој го чуваше Вардар за време на серијата и водството, а главна фигура во нападот на црвено-црните беше јапонскиот среден бек Косуке Јасихура кој како главен разигрувач делеше асистенции и отвораше простор за головите.

На полувремето Алкалоид имаше позитива од два гола (15-13) која дојде со одличен напад на бековите Серафимов и Бинго, но тимот тргна лошо во второто полувреме. Неколку технички грешки и загубени топки, како и нереализирани зицери еден на еден со голманот Томовски, направија Вардар во 37. минута да има 15-16.

По израмнување на Алкалоид преку Симоноски на 16-16, Вардар се обиде со напад „седум на шест“, но не реализира, па Трајкоски го проигра Бинго кој на празен гол го сврти мечот (17-16). Потоа беше 19-19, а Алкалоид врза два гола и поведе со 21-19. Завладеа и нервоза на теренот, по едно исклучување на Јагуриновски од Вардар.

Плусот од два гола стоеше на семафорот и на осум минути пред крајот (24-22), драмата продолжи и во следниот дел од мечот, затоа што Алкалоид имаше 25-24 на минута пред крајот. Алкалоид последниот напад го играше до пасив, но Томовски го фати шутот на Серафимов и Вардар доби шанса за реми и по тајм-аут тргна со седум на шест, изнуди седмерец во последна секунда кој го изведе Срдановиќ, а Галевски го фати.

Финалето од Купот на Македонија е закажано во недела од 19:30 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

To top