Останати спортови

Македонските одбојкари и одбојкарки ги дознаа противниците во евроквалификациите

Македонската машка одбојкарска репрезентација ќе игра во група со Грција и Грузија, додека одбојкарките против Грција и Австрија во квалификациите за пласман на Европското првенство 2026.

Македонските одбојкари и одбојкарки ги дознаа противниците во евроквалификациите

Европската одбојкарска федерација (ЦЕФ) денеска го одреди составот на седумте квалификациски групи со по три репрезентации според рејтингот.

Пласман на завршниот турнир ќе обезбедат првопласираните репрезентации, како и петте најдобро второпласирани селекции.

Одбојкарите ќе го почнат евроквалификацискиот циклус на гостински терен против Грузија на 17 или 18 август, а одбојкарките во истиот термин во воведното коло ќе ја пречекаат Австрија.

To top