македонија

Пронајдени се 2098 резултати на тема „македонија“
Регион

Бугарскиот европратеник Џамбаски: Македонија утре може да ги почне преговорите со ЕУ, ако вечерва го свика Собранието и го промени Уставот

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне...
Вести

Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија, бугарските барања не смее да влезат во преговарачката рамка

Имајќи предвид дека владата води попустлива политика во делот на надворешната политика, граѓаните се загрижени кој и што преговара...
Вести

ЕК даде рок за старт на преговори за Македонија, Петков дециден дека тргање на вето треба да помине низ неколку филтри

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија...
Вести

Божиновски: Се ништат корените на Македонија со ова што го бара Бугарија, се има целосна тајновитост околу преговорите, власта упорно молчи

Едно 12 пати според власта „добивме“ датум, па кај е датумот? Каде е почетокот на преговорите, запраша Владимир Божиновски во гостување...
Музика

ЕКСПЛОДИРА ТВИТЕР – откако Македонија не и даде 12 поени на Србија не преплавија со твитови „сега не ви даваме масло, мислете како ќе правите ручек“

Бурните реакции од штотуку завршената „Песна на Евровизија 2022“ не стивнуваат. Украина победи, а македонското жири, кое исто така учествуваше...
Регион

Продолжуваат разговорите меѓу Македонија и Бугарија, Петков дециден дека нема да биде потпишано ништо конкретно

Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат, но ги отфрла тврдењата...