Останати спортови

Луис Хамилтон победи во Силверстон на трката за ГН на Велика Британија

Луис Хамилтон победи во Силверстон на трката за ГН на Велика Британија

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон е победник на Ф1 трката за Големата награда на Велика Британија.

Британецот дојде до прва победа по повеќе од три години, и тоа сега во Силверстоун.

Луис Хамилтон деветти пат дојде до врвот на една трка. Со тоа го престигна Михаел Шумахер кој осум пати во кариерата славеше во Силверстон.

На второто место заврши Макс Ферстапен, кој на четири круга пред крајот успеа да го помине Ландо Норс за второто место.

 

To top