Останати спортови

Илиоски обезбеди најмалку бронза на Светското првенство во Португалија

Илиоски обезбеди најмалку бронза на Светското првенство во Португалија

Откако успешно ги мина квалификациите, Бобан Илиоски оствари навистина голем успех на Светското ВАКО првенство кое се одружува во Португалија, па денеска обезбеди пласман и во полуфиналето.

Турнирот на кој домаќин е градот Албуфеира продолжи со возбудувањата денеска, а оттаму пристигна информација дека македонскиот кикбоксер се пласирал меѓу четирите најдобри, што според форматот му гарантира бронзен медал.

Илиоски бил убедлив во дисциплината лоу-кик до 86 килограми и го победи Алберт Угинчиќ од Босна, па сега во полуфиналето ќе има противник од Азербејџан.

Елјан Алкишијев славеше над Бразилецот Роча де Карвалјо со 2:1, па тој ќе биде последна пречка за Илиоски пред големото финале.

Македонскиот борец со пласманот во полуфиналето си загарантира бронзен медал, но кога дојде во ваква ситуација, сигурно ќе го нападне и златото.

 

To top