Останати спортови

Ѓоковиќ го победи Руне и ја поздрави публиката (ВИДЕО)

Ѓоковиќ го победи Руне и ја поздрави публиката (ВИДЕО)

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Холгер Рубе со 3:0 во сетови и се пласира во четвртфиналето на Вимблдон.

Првиот сет Ѓоковиќ го доби со 6-3, во вториот беше подобар со 6-4. И овој пат публиката во Лондон навиваше против него, на моменти недолично, па Ѓоковиќ им се обрати по мечот.

„На сите оние кои избраа да не покажуваат почит кон играчите, ви посакувам добра ноќ. . На турнирот сум повеќе од 20 години, ги знам сите трикови. Тие не навиваа само за Руне, има изговор за Бууууу. Се фокусирам на тие кои имаат почит, кои го сакаат тенисот и ги ценат играчите и напорите што ги имаат, не допирате до мене“, изјави Новак.

За сите навивачи кои останаа, имам голема почит што се тука од сѐ срце. На сите оние кои избраа да не ја почитуваат играта, играчите и мене, им посакувам доообра ноќ“ – се зборовите на Ѓоковиќ.

To top