Останати спортови Србинот има и рекордна седма титула на завршниот турнир на АТП

Ѓоковиќ го израмни рекордот на Федерер за титули на тврда подлога

Триесет и шестгодишниот Ѓоковиќ ја освои својата 71-ва АТП титула на тврда подлога, изедначувајќи се со досегашниот рекордер Роџер Федерер.

Ѓоковиќ го израмни рекордот на Федерер за титули на тврда подлога

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчеравечер во Торино го победи Италијанецот Јаник Синер во финалето на завршниот АТП турнир со 2:0, по сетови 6:3 и 6:3.

Триесет и шестгодишниот Ѓоковиќ ја освои својата 71-ва АТП титула на тврда подлога, изедначувајќи се со досегашниот рекордер Роџер Федерер.

Воедно, Србинот има и рекордна седма титула на завршниот турнир на АТП.

Претходно Ѓоковиќ го освои натпреварувањето во 2008, 2012, 2013, 2014, 2015 и 2022 година.

To top