Останати спортови

Алкараз против Медведев во првото полуфинале на Вимблдон

Алкараз против Медведев во првото полуфинале на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз го победи Американецот Томи Пол во четвртфиналете на Вимблдон со 3:1, по сетови 5:7, 6:4, 6:2 и 6:2 во меч кој траеше 3 часа и 14 минути.

Алкараз сервираше 7 аса, направи 2 двојни грешки и реализира 8 брејк топки од 28. Американецот имаше 2 директни сервиси, 2 двојни грешки и 4 конвертирани брејк топки од 10.

Шпанецот во полуфиналето ќе игра против Русинот Данил Медведев кој победи Синер.

To top