Кошарка

Ненад Димитријевиќ го одведе Уникс во големото финале

Ненад Димитријевиќ го одведе Уникс во големото финале

Ненад Димитријевиќ повторно ја покажа сета своја кошаркарска генијалност откако македонскиот ас блесна во сиот свој сјај во мајсторката против Локомотив Кубањ, предводејќи го Уникс до победа од  и пласман во големото финале од ВТБ-лигата.

Како што тоа беше случај и во ланскиот плејоф и во овосезонските дерби-дуели, македонскиот плејмејкер одигра најдобро кога беше најважно, покажува дека апсолутно заслужено е МВП на ова силно натпреварување.

Нено Димитријевиќ имаше 31 поен, шест скока и шест асистенции беше најдобар поединец на теренот. Помош имаше и од Ерик Грин со 17 и Маркус Најт со 12 поени, кои заедно со Македонецот беа триото со двоцифрен ефект во оваа мајсторка.

Големото финале меѓу Уникс и ЦСКА Москва ќе се игра до четири победи, а предноста на домашниот терен ќе ја има тимот на Димитријевиќ кој беше прворангиран по регуларниот дел од сезоната.

To top