Кошарка Сега заработува повеќе од 40 милиони долари годишно

Дончиќ следната година би можел да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА

Лука Дончиќ е во конкуренција за најголемиот договор во историјата на НБА. Суперѕвездата на Далас ќе има право да потпише петгодишен супермаксимален договор вреден 346 милиони долари во 2025 година.

Дончиќ следната година би можел да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА

Ова ќе биде најголемиот договор во историјата на НБА.

Дончиќ во тековната регуларна сезона ги одигра потребните 65 натпревари, што му дава право да биде прогласен за МВП и да биде вклучен во првата петорка. Откако ќе влезе во една од првите пет, тој ќе ги исполни супермакс критериумите.

Словенецот не може да потпише продолжување до 2025 година, бидејќи е само шеста сезона во НБА.

Дончиќ би можел да стане првиот играч во историјата на НБА кој достигнал 70 милиони долари во една сезона. Сега заработува повеќе од 40 милиони долари годишно.

Дваесет и петгодишниот Словенец оваа сезона има просек од 34 поени, 9,1 скок, 9,8 асистенции и 1,5 украдена топка по натпревар.

To top