Кошарка

Барселона со нов тренер од наредната сезона?!

Барселона со нов тренер од наредната сезона?!

Кошаркарската секција на Барселона ќе бара нов тренер и дека веќе е најдено идејно решение. Во Каталонија се незадоволни од учинокот на Роже Гримау, а идеална замена гледале во грчкиот тренер Димитрис Итуидис.

Грчкиот тренер низ кариерата е доста трофеен во Евролигата. Два пати славеше во најпрестижното натпреварување со ЦСКА, во 2016 и 2019 година.

Во клубот од Москва мина осум сезони, а беше и тренер на ПАОК, Мент, Банвита, Фенербахче, а беше и селектор на грчката репрезентација.

To top