Фудбал Лигата на шампиони

Винисиус: Сплотеноста е клучот за успехот на Реал

„Кога играме дома, имаме чувство дека ништо не е невозможно. Тоа се должи на сплотеноста на нашата група и тоа ја прави разликата со другите тимови“, изјави Винисиус.

Винисиус: Сплотеноста е клучот за успехот на Реал

Бразилскиот напаѓач на Реал Мадрид, Винисиус, по синоќешниот пласман во финалето во Лигата на шампиони оцени дека успесите на Кралскиот клуб на европската сцена се должат на кохезијата и посветеноста на фудбалерите и навивачите.

Реал се пласираше во финалето на „Вембли“ по драматичен пресврт на реванш полуфиналниот натпревар против Баерн, елиминирајќи го германскиот гигант со два гола во самата завршница (2-1) на дуелот на „Сантијаго Бернабеу“.

„Кога играме дома, имаме чувство дека ништо не е невозможно. Тоа се должи на сплотеноста на нашата група и тоа ја прави разликата со другите тимови“, изјави Винисиус по натпреварот.

„Горд сум на сите. Горд сум што имам можност да играм на овој стадион и да доживеам вакви ноќи. Ова е Реал Мадрид – не се откажуваме против никого. Секогаш напаѓаме сè повеќе и повеќе трофеи. Нашите навивачи се исти како нас. Горд сум што го носам овој дрес“, рече Винисиус.

Реал со 14 европски титули е рекордер, а шанса да ја освои 15 титула ќе има на 1 јуни на „Вембли“ во Лондон во финалето во кое за противник ќе ја има Борусија Дортмунд.

To top