Фудбал еуро 2024

ВИДЕО: Покажуваше двоглав орел, УЕФА експресно му ја одзема акредитацијата и го исфрли од ЕУРО 2024

Европската фудбалска унија (УЕФА) одлучи да му ја одземе акредитацијата на косовскиот новинар Арлинд Садику, кој ги провоцирал српските навивачи на Европското првенство во Германија.

ВИДЕО: Покажуваше двоглав орел, УЕФА експресно му ја одзема акредитацијата и го исфрли од ЕУРО 2024

Европската фудбалска унија (УЕФА) одлучи да му ја одземе акредитацијата на косовскиот новинар Арлинд Садику, кој ги провоцирал српските навивачи на Европското првенство во Германија.

Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС) пред три дена побара од медиумскиот сервис на Европската фудбалска унија (УЕФА) казна и одземање на акредитацијата на косовскиот новинар.

Во директниот пренос пред натпреварот од првото коло од групата Ц, Англија – Србија (1:0) пред српските навивачи, Садику ги свитка рацете и направи „двоглав орел“, симболот на т.н. „Голема Албанија“.

Албанските медиуми јавуваат дека УЕФА одлучила да му ја одземе акредитацијата на косовскиот новинар и да го исклучи од ЕП во Германија.

To top