Фудбал ВТОРА ЛИГА НА ТУРЦИЈА

ВИДЕО: Аврамовски со супер-гол му донесе на Болуспор плеј-оф за пласман во елитата

ВИДЕО: Аврамовски со супер-гол му донесе на Болуспор плеј-оф за пласман во елитата

Поранешниот македонски репрезентативец, Даниел Аврамовски, постигна прекрасен гол за својот Болуспор и беше еден од главните творци на победата над Корум (2-1).

Македонецот премина во Турција од редовите на Сараево и сезонава се покажа како полн погодок, постигнувајќи осум гола и две асистенции, но денешниот погодок не ја остави рамнодушна публиката која го поздрави со громогласен аплауз.

Токму Аврамовски прв го отвори резултатот во 71. минута, а на крајот Болуспор славеше со конечни 2-1 и обезбеди учество во плеј-офот за пласман во турската Суперлига. Мисијата за пласман во елитниот ранг ќе биде тешка, но сепак второлигашот ги израдува своите фанови и ќе се обиде со сите сили да оствари уште поголем успех.

Даниел Аврамовски сезонава одигра вкупно 17 натпревари за Болуспор, а претходно ги бранеше боите на Сараево, Кајзериспор, Вардар, Војводина, Олимпија Љубљана, ОФК Београд, Црвена Звезда и Македонија ЃП.

To top