Фудбал

Тиквеш е освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија (ВИДЕО)

Тиквеш е освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија (ВИДЕО)

Екипата на Тиквеш е освојувачот на трофејот во Купот на Македонија откако вечерва на Арената „Тодор Проески“ славеше заслужена победа над Воска Спорт со 2:1.

Мотивирани од поддршката од околу 10.000 свои фанови, Тиквеш доминираше од самиот старт и создаваше шанси пред голот на Захов.

За прв гол на натпреварот се чекаше до завршницата од првиот дел кога Кристијан Стојкоски со едно ремек-дело од слободен удар го матираше чуварот на мрежата на охридскиот тим. Тоа беше и единствениот гол во првиот дел.

Воска иако немаше премногу прилики, сепак по грешката на голманот Ренер постигна гол на надеж во 77. минута, стрелаше Шаркоски.

 

To top