Фудбал разочаран

Тер Штеген: Тешко е да се прифати заминување на Чави

Чави претходно најави дека ќе ја напушти функцијата по крајот на сезоната 2023/24.

Тер Штеген: Тешко е да се прифати заминување на Чави

Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Штеген е разочаран од одлуката на главниот тренер на тимот Чави Ернандез кој најави дека ќе го напушти клубот на крајот од сезоната.

– Тимот е одговорен за одлуката на тренерот. Секогаш мораме да дадеме се од себе, вклучително и заради него. Чави е одличен стручњак кој го врати тимот на високо ниво. Тешко е да се прифати неговото заминување. Ова го кажувам и како играч и како пријател, истакна Тер Штеген за „Barca Universal“.

Тој додаде дека Чави врши одлична работа, што му дава можност на тимот да игра на секои 3-4 дена.

Чави претходно најави дека ќе ја напушти функцијата по крајот на сезоната 2023/24.

Каталонскиот клуб е на третото место во Ла Лига со 61 бод.

To top