Фудбал еуро 2024

Се огласи ФФМ по скандалот кој го приреди албанскиот репрезентативец Даку

Фудбалската федерација на Македонија излезе со официјална реакција осудувајќи ги националистичките и навредливи скандирања на албанскиот фудбалер Мирлит Даку, на вчерашниот меч против Хрватска на ЕВРО 2024.

Се огласи ФФМ по скандалот кој го приреди албанскиот репрезентативец Даку

Фудбалската федерација на Македонија излезе со официјална реакција осудувајќи ги националистичките и навредливи скандирања на албанскиот фудбалер Мирлит Даку, на вчерашниот меч против Хрватска на ЕВРО 2024.

Во соопштението на ФФМ, се вели:

„Ја изразуваме нашата длабока загриженост и недвосмислена осуда во врска со националистички скандирања од Мирлит Даку, репрезентативец на Албанија, насочени против македонската држава по завршување на вчерашниот натпревар Хрватска – Албанија од Европското првенство.

Однесувањето е неприфатливо и спротивно на основните вредности на спортскиот дух и меѓусебното почитување што ги промовира фудбалот.

Спортот, особено фудбалот е основа за здржување на луѓето од различна национална припадност и средина за соработка и почит.
Националистичката реторика, сепак, ги поткопува овие принципи, поттикнувајќи поделба и непријателство меѓу навивачите и општествата.

Принципите на политичка неутралност се вградени во регулативите на меѓународните асоцијации како што се ФИФА и УЕФА. Фудбалската федерација на Македонија за ваквото скандалозно однесување ќе прати официјален допис до УЕФА.

Го повикуваме фудбалерот на Албанија, Мирлит Даку јавно да се извини за своето однесување, препознавајќи ја штетата што ја предизвика.

Исто така, ги повикуваме релевантните институции да го истражат овој инцидент и да преземат соодветни дисциплински мерки за зајакнување на стандардите на однесување што се очекуваат од сите спортисти.

Нашата посветеност за промовирање единство, почит и фер игра во спортот останува на прво место.“

To top