Фудбал

Саудијците со 900 милиони евра купуваат италијански гигант

Саудијците со 900 милиони евра купуваат италијански гигант

Американските сопственици на италијанскиот фудбалски клуб Рома подолго време не се во најдобри односи со навивачите, а се шпекулира дека и тие самите не би имале ништо против да го продадат клубот, за чие купување наводно пристигнала понуда од неверојатни 900 милиони евра.

Истиот фонд е сопственик на Њукасл Јунајтед, а сега „тргнува“ и по преземање на еден од најславните калчолигаши.

Рома е освојувач на Конференциската лига пред две сезони, а во Серија А вкупно во историјата има освоено три шампионски титули, девет купови и три Суперкупа. Важи за еден од најдолговечните членови на елитниот фудбал во Италија и само еднаш има испаднато во понизок ранг, во сезоната 1951/52.

To top