Фудбал заслужено

Родри е прогласен за најдобар играч на Светското клупско првенство

Родри е прогласен за најдобар играч на Светското клупско првенство

Шпанскиот фудбалер Родри го доби признанието за најдобар играч на Светското клупско првенство во 2023 година.

Играчот од средниот ред на Манчестер Сити, кој не го заврши финалето против Флуминенсе (4:0) поради повреда на десната нога, ја освои „Златната топка“. „Сребрената“ му припадна на неговиот соиграч, дефанзивецот Кајл Вокер.

Трет на листата на најдобри фудбалери на турнирот беше играчот од средниот ред на Флуминенсе Џон Аријас.

To top