Фудбал

Понуда од 200 милиони евра за младиот фудбалер на Барселона

Понуда од 200 милиони евра за младиот фудбалер на Барселона

Ламин Јамал беше херојот на Барселона во победата кај Мајорка. Овој тинејџер кој има само 16 години, постигна фантастичен погодок за голема радост на домашните навивачи и триумф од 1:0.

Според актуелната пазарна вредност, Јамал се проценува на 60 милиони евра, но секако дека ако продолжи во ист ритам, за мнгоу брзо ќе вреди многу повеќе.

Многумина Јамал го споредуваат и со Лионел Меси поради фактот дека и Аргентинецот уште како малолетен блескаше за Барселона. За тоа колку верува Барселона во Јамал покажуваат и бројките кои велат дека тинејџерот сезонава има одиграно 37 меча во сите натпреварувања и има биланс од шест гола и седум асистенции, што е фантастично за еден тинејџер.

Токму затоа, Јамал веќе е на мета на најбогатите клубови, па прв на листата се појави Пари Сен Жермен, кој бара замена за Килијан Мбапе. Првата ѕвезда на Светците ќе си замине на крајот од сезоната, а според шпекулациите, францускиот првак е подготвен во летниот преоден рок да плати неверојатни 200 милиони евра за овој супер талент од Барселона, кој веќе има и четири настапи за сениорската репрезентација на Шпанија.

To top