Фудбал

Копмејнерс ќе биде нов играл на Јувентус

Копмејнерс ќе биде нов играл на Јувентус

Холанѓанецот Теун Копмејкерс е фудбалер за кого интерс покажуваат неколку врвни европски клубови.

Италијанските медиуми тврдат дека во летниот преоден рок тој ќе се пресели од Аталанта во Јувантус. Ливерпул покажува сериозен интерес за Копмајнерс, но според медиумите тој сака да остане во Серија А.

Се споменува дека Аталанта би добила отштета од околу 60.000.000 евра, а неговата годишна плата би била околу 4.500.000 ера.

Копминерите пристигнаа во Бергамо во 2021 година од АЗ Алкмар. Оваа сезона одигра 34 натпревари, постигна 12 гола и забележа четири асистенции.

To top