Фудбал Според институтот за фудбалска историја и статистика

Ерлинг Халанд е најдобар во светот за 2023 година

Ерлинг Халанд е најдобар во светот за 2023 година

Најдобар фудбалер за годинава што изминува е Норвежанецот Ерлинг Халанд, според Меѓународниот Институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС).

Оттаму денеска ги соопштија најдобрите за годината што веќе е при крај.

Зад Халанд кој имаше сезона за паметење со Манчестер Сити и кој освои 209 поени во овој избор, второпласиран е Килијан Мбапе со 105 поени.

Третото место му припадна на Аргентинецот Лионел Меси со 85 поени.Следуваат Родри, Белингем, Де Брујне, Кејн, Бернардо Силва, Винисиус и Лаутаро Мартинез.

Според ИФФХС место во Топ 10 нема за Кристијано Роналдо, иако Португалецот ја заврши годинава со 53 постигнати погодоци

To top