Фудбал

Де Роси останува и потпишува нов договор со Рома

Де Роси останува и потпишува нов договор со Рома

Тренерот на Рома, Даниеле Де Роси ќе потпише нов договор со клубот за следните три години, соопшти „Скај Италија“.

Клубот е исклучително задоволен од работата на младиот тренер, кој во средината на јануари како итен случај го замени Жозе Мурињо. Тој го одведе тимот до полуфиналето во Лига Европа и до 6-то место во Серија „А“, што дури може да му гарантира на тимот пласман во Лигата на шампионите доколку Аталанта заврши на петто место.

Де Роси првично беше назначен само за привремен тренер до летото, но ја заврши својата работа толку добро што ги убеди управата и навивачите дека заслужува поголема доверба и изгледа дека ќе ја добие.

Специјалистот веќе прецизираше поголем дел од условите на својот нов договор, кој се очекува во најбрз можен рок да биде официјално потпишан и соопштен за медиумите.

To top