Фудбал поради допинг

Четири години суспензија за Пол Погба

Повторениот допинг тест исто така даде позитивен резултат.

Четири години суспензија за Пол Погба

Фудбалерот од средниот ред на Јувентус и француската репрезентација Пол Погба е дисквалификуван на четири години поради прекршување на антидопинг правилата, објави италијанскиот новинар Николо Шира.

На 11 септември 2023 година, се дозна дека Погба имал позитивен допинг тест по натпреварот со Удинезе (3:0) во 1. коло од италијанската Серија А. Во телото на фудбалерот било откриено зголемено ниво на тестостерон – значително повисоко од нормата.

Повторениот допинг тест исто така даде позитивен резултат.

Играчот од средниот ред е суспендиран и не тренира со Јувентус од септември 2023 година.

Исто така, беше објавено дека клубот ќе го раскине договорот со Погба веднаш штом тој официјално биде суспендиран.

To top