Фудбал

Чаби Алонсо го посакува Роналдо во Баер Леверкузен

Чаби Алонсо го посакува Роналдо во Баер Леверкузен

Кристијано Роналдо имаше многу силна сезона со тимот на Ал Наср, завршувајќи ја сезоната со 44 гола и 13 асистенции во 44 натпревари во сите натпреварувања.

Добрата форма на португалската легенда не остана незабележана во Европа, бидејќи во Шпанија се појави информација дека новиот шампион на Германија – Баер Леверкузен сака да го привлече Роналдо.

На неговото доаѓање на „БајАрена“ инсистира и самиот тренер на „аспирините“ Чаби Алонсо, кој му беше соиграч на Кристијано во Реал Мадрид и одлично ги познава напаѓачките квалитети.

Понудата на Леверкузен за Роналдо е поттикната од фактот дека тимот минатата сезона ја освои двојната круна во Германија и следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите.

To top