Познати Исповед

Порокот за малку ќе му го уништел животот: Македонскиот пејач цела година не се отрезнил, спас најде во БЛОКАТОР

Кога сфатил дека алкохолот не му носи ништо добро, решил да започне со процесот на лекување. Бил во позната клиника, му помогнала руска медицина, психолог, но на крајот стигна до блокатори.

Порокот за малку ќе му го уништел животот: Македонскиот пејач цела година не се отрезнил, спас најде во БЛОКАТОР

Поранешниот натпреварувач на „Ѕвездите на Гранд“, Македонецот Александар Јосифовски привлече големо внимание за време на музичкиот натпревар, а малкумина ја знаат неговата животна приказна.

Имено, Александар почнал да консумира алкохол во тинејџерските денови, а на крајот морал да побара стручна помош за да се излечи од алкохолизмот.

Пејачот во својата исповед еднаш откри детали од својот живот.

-Кога бев тинејџер и кога основавме бенд, почнавме да пиеме. Дојдов на натпревар каде треба да си спремен, а алкохолот ти дава илузија, тоа го знаеме сите, а кога ќе стане секојдневие, тогаш секој ден си во илузија. Цела година пиев секојдневно. За време на натпреварот многу се подобрив како поединец, научив дека колку си посвеж, толку си подобар, тоа го бара оваа работа и беше одлична приказна да се ослободиш од алкохолот, рече пејачот.

Порокот се одразил и на неговиот љубовен живот.

-Во брак сум седум години, кога пијам секогаш сум среќна, жена ми се загрижи што почнав да пијам секој ден. Не го намалував и таа почна да се грижи. Никогаш не беше хистерична, но имаше денови кога беше тажна затоа што знаеше дека носам нешто со мене што не е реално, таа е многу нормална, многу се грижи. Кога пијам секогаш бев среќна, а кога ми се спие, легнувам и спијам. Алкохолот ни е достапен насекаде, насекаде низ светот, тоа е нешто што ме стимулираше во тој момент. Не знаев како да престанам. Има два типа на луѓе, оние кои знаат да пијат и оние кои не знаат да пијат, јас не знаев да пијам, рече тој за српските медиуми.

-Сопругата Теодора ми рече дека сега ќе ми пречи алкохолот и на крајот навистина ми пречеше. Мојата крајна линија секогаш беше во минус, тоа ми го направи алкохолот, ме повлече назад. Не си свеж, немаш идеи, не те интересира толку, енергијата ќе ти падне. Целосно ја изгубив волјата, кога сето тоа го составив, здравјето, „Ѕвезде Гранда“ и мојот живот. Кога дојдов на натпреварот, сфатив дека жирито е тука за нас и дојдов пијан. Фала му на Бога, сега сум многу подобро, рече тој.

Кога сфатил дека алкохолот не му носи ништо добро, решил да започне со процесот на лекување. Бил во позната клиника, му помогнала руска медицина, психолог, но на крајот стигна до блокатори.

-Никој не ви верува дека ќе го оставите алкохолот, покрај процедурата секогаш се чувствувате удобно, внатре е многу убаво и таму се е супер. На крајот на денот и кога ќе завршат сите сесии, главната работа е што никој не верува во вас, а не верувате ниту вие во себе, а потоа блокаторот е главната работа што ја преземате, рече натпреварувачот.

To top