Познати

НЕМА ДА СЕ КАЕ ПО ОДЛУКАТА: Кралот Чарлс и го дал овој благослов на снаата откако дознал дека има рак, истото тоа на Дијана и било забрането лично од него!

НЕМА ДА СЕ КАЕ ПО ОДЛУКАТА: Кралот Чарлс и го дал овој благослов на снаата откако дознал дека има рак, истото тоа на Дијана и било забрането лично од него!

Кејт Мидлтон доби зелено светло од кралот Чарлс да биде таа што ќе биде во фокусот на јавноста , тврди кралскиот експерт Роберт Џонсон. Иако британскиот монарх во минатото бил љубоморен на својата поранешна сопруга , покојната принцеза Дијана , бидејќи таа го правеше истото за време на нивниот брак, сега тој се решил.

Дури и во првите месеци од владеењето на Чарлс, имаше извештаи дека во палатата имало страв дека популарноста на принцот и принцезата од Велс ќе ја засени популарноста на самиот крал и неговата сопруга Камила . Сепак, аналитичар кој со години го проучува британското кралско семејство тврди дека кралот Чарлс им дал благослов на синот и снаата да го сторат тоа, пренесува „Мирор“.

Да потсетиме дека Чарлс имаше поинаков став за време на бракот со принцезата Дијана; Тој наводно бил крајно љубоморен затоа што толпата сакала да разговара со Лејди Ди, а не со престолонаследникот. Нејзината огромна популарност изврши голем притисок врз нивниот брак и стана камен на сопнување во нивната врска.

Самата принцеза Дијана ги потврди ваквите шпекулации во 1995 година во контроверзното интервју за емисијата „Панорама“. „Притисокот врз нас двајцата како двојка во медиумите беше неверојатен и многу луѓе погрешно не разбраа. Одевме низ Австралија, на пример, и се што можевте да слушнете беше: „ О, таа е на другата страна “. Сега, ако сте маж како мојот сопруг, горд човек, ви пречи ако го слушате секој ден четири недели. И се чувствувате лошо поради тоа, наместо да бидете среќни и да го споделувате тоа чувство на среќа“, рекла таа во тоа време.

Таа додаде дека тоа предизвикало „ многу љубомора “. „Имаше многу комплицирани ситуации поради тоа“, коментира таа.

Џонсон истакнува дека токму Кејт Мидлтон сега целосно ги засени и Чарлс и кралицата Камила. Сепак, постои важна разлика во споредба со Дијана; Кејт го има благословот на нејзиниот свекор да го украде центарот на вниманието.

„Додека Чарлс е оној со круната на главата, Вилијам, Кетрин и нивните деца ќе го украдат шоуто. Тие сигурно ќе го направат тоа. И со право. Овој пат, тоа ќе биде со благослов на Чарлс, бидејќи тој знае „За да опстане монархијата мора да биде релевантна за помладата генерација“, напиша Џонсон за Дејли Меил.

Најнови вести од Познати

To top