Музика КРЕАТИВНИ И АКТИВНИ

„За тебе“ е новата песна на „Меморија“: Легендарната македонска група повторно музички и концертно активна (ФОТО)

По спектакуларниот скопски концерт пред две години (11 јуни, 2022 год.) во арената „Борис Трајковски“ и неколкуте концертни настапи низ Македонија, легендарната македонска група „Меморија“ е концертно, но и музички активна.

„За тебе“ е новата песна на „Меморија“: Легендарната македонска група повторно музички и концертно активна (ФОТО)

„Нена“, „Оган под ѕвездите“, „Одам засекогаш“, „Снежана“, „Дирлада“… и останатата дузина хитови наскоро ќе бидат надополнети со нов репертоар.

Меморија

Имено, бендот е повторно креативно активен и веќе наголемо го подгтвува новиот материјал кој ќе се најде на нивноиот претстоечки албум кој ќе излезе некаде пред „Нова година“. Дотогаш групата планира да издаде неколку синглови, од кои првата песна веќе осамна во македонскиот радиоетер и веќе се врти на македонските радија. Во прашање е препознатлива гитарска рок балада насловена „За тебе“, која и стилски и по својот саунд во многу што наликува на досегашните песни на групата, па за очекување е дека на неа во пакет со „Оган под ѕвездите“ или „Зошто Боже“ на концертите одново ќе се палат запалки, светат сијаличките од мобилните телефони и пее во еден глас под „ѕвезденото небо“ создадено од публиката.

Меморија

Комплетен автор на песната е лидерот на бендот Петар Георгиевски – Камиказа (музика, текст и аранжман), а песната е снимена во студиото „Тра – Ла – Ла“ на Мите Димовски. Покрај оваа во најава се уште неколку други, на кои автори ќе бидат и дел од останатите членови на групата, а веќе како следен сингл во најава е песна на Ристо Самарџиев, како и останатите кои ќе го комплетираат материјалот за албумот, а ќе излегуваат еден по еден во етерот, се’ до големиот скопски концерт кој „Меморија“ го најавува за наесен.

Меморија

Поточно на 16-ти ноември годинава на истото место, во арената „Борис Трајковски“ во Скопје, како место каде ќе бидат концертно во живо промовирани новите песни, но и повторно отсвирена ретсроспектива на најголемите досегашни хитови.

Меморија

Во меѓувреме, веќе на 1-ви јуни „Меморија“ ќе одржи концерт во Штип, на уште еден за неа култен простор, познатиот „Дом на млади“, каде на своите почетоци беше една од ретките македонски групии која го преполни истиот. Интересот уште отсега е огромен и веќе по самото пуштање бо оптек се продадени голем број влезници, па организаторот порачува заинтересираните да си набават билет навреме.

Меморија

Но она што е ново кај „Меморија“ не се само новите песни, албумот и најавата за големите концерти. Имено, бендот во својата шестчлена постава сега има нов гитарист.

Прилепчанецот Рубин Димкоски (the Four), сега ги свири сите гитарски делници во групата, која со новата песна „За тебе“ најавува музички материјал како оној од најдобрите денови, со кој ќе го продолжи култот на својата музика и име, кои ионака се веќе втемелени во македонската музичка историја.

Најнови вести од Музика

To top