Живот и Стил совет

Оваа билка ќе ви помогне да се ослободите од КОМАРЦИТЕ

Време е за топли вечери. За некои нема ништо подобро од разговор на тераса или балкон до доцна во ноќта и уживање во својот омилен пијалок. Едно нешто што може да го уништи уживањето во сето тоа – комарците. Сепак, можете да ги одбиете овие досадни инсекти користејќи едно растение.

Оваа билка ќе ви помогне да се ослободите од КОМАРЦИТЕ

Време е за топли вечери. За некои нема ништо подобро од разговор на тераса или балкон до доцна во ноќта и уживање во својот омилен пијалок. Едно нешто што може да го уништи уживањето во сето тоа – комарците. Сепак, можете да ги одбиете овие досадни инсекти користејќи едно растение.

Станува збор за темјан, хиландарски босилек или Света Петка. Станува збор за растение кое со својот мирис ефикасно ги одбива комарците. Се што ви треба е да поставите неколку тегли од овие растенија на терасата и комарците повеќе нема да ве допираат.

„Тeмјаниката не бара многу, го сака сонцето и мириса прекрасно“, вели љубителот на цвеќињата Дејан Драгиќевиќ. Па, освен што ќе ги избркате комарците, околу себе ќе имате и убав мирис кој наликува на темјан. Ова растение може добро да се комбинира со петунии.

@plantagenije Kako se rešiti komaraca?#komarac #rešenje #problem #fyp #balkantiktok #balkanfyp #mosquito #solution #biljka #plantagenije ♬ original sound – Dejan Dragićević

Друго многу корисно растение е домашното растение. Чуваркуќата е едно од најстарите лековити растенија за давање прва помош, особено за кожни болести. Нејзините листови содржат мукозен сок кој има лековито, смирувачко и разладувачко дејство на кожата. Работи слично како алое вера, но нешто послабо. Свежо цедениот сок од листовите се користи против кожни болести уште од античко време. Освен слуз, листовите содржат јаболкова и мравја киселина, минерали, шеќер и витамин Ц.

To top