Храна и Пијалаци рецепти

Посни салати кои ќе ви заменат комплетен оброк

Освен што се вкусни, овие салати се и многу здрави, а бидејќи се посни, добро ќе биде секој ден да си направите свој микс и да ја замените вечерата со некоја од нив. На овој начин ќе го обезбедите квалитетот на исхраната.

Посни салати кои ќе ви заменат комплетен оброк

Ова се посни салати кои целосно ќе ве заситат и ќе го заменат целиот оброк. Одлични се за вечера!

Освен што се вкусни, овие салати се и многу здрави, а бидејќи се посни, добро ќе биде секој ден да си направите свој микс и да ја замените вечерата со некоја од нив. На овој начин ќе го обезбедите квалитетот на исхраната.

Салата од цвекло

Излупете го и исецкајте свежо цвекло, додадете парчиња портокал, а потоа додадете сецканите бадеми. Зачинете со малку маслиново масло и сок од лимон. На овој начин, дури и оние кои никогаш не консумирале цвекло ќе го сакаат.

Салата од киноа

Богата е со протеини и есенцијални хранливи материи. Сварената киноа измешајте ја со сецкани домати, краставица, црвена пиперка, магдонос и сè прелијте со маслиново масло. Додадете печени ореви за дополнително крцкање, а ако сакате кикирики или други јаткасти плодови, заменете ги со ореви.

Салата од грчка артичок

Во комбинација со сочни домати, црни маслинки, краставица и црвен кромид, артичокот ќе добие уникатна текстура. Зачинете со оригано, босилек, маслиново масло и балсамико.

Мешана салата од грав со авокадо

Измешајте различни видови грав со сецкани домати, црвен кромид и авокадо. Додадете ситно сецкан коријандер или магдонос. Посипете со мешавина од маслиново масло, сок од лимон и малку сол.

Салата од авокадо и киноа

Измешајте сварена киноа со авокадо, црн грав, пченка и сецкан кромид. Додадете сок од лимета, маслиново масло и зачини по желба. Оваа салата е богата со растителни влакна и здрави масти.

To top