Свет

Германските власти стравуваат од терористички напади на Евро 2024

Во Германија стравуваат дека терористички напади како оној на концертната сала Крокус може да се случат на Евро 2024 година. Германските власти објавија закана слична на терористичкиот напад во Москва.

Германските власти стравуваат од терористички напади на Евро 2024

Во Германија стравуваат дека терористички напади како оној на концертната сала Крокус може да се случат на Евро 2024 година. Германските власти објавија закана слична на терористичкиот напад во Москва.

– Европа, а со неа и Германија, се под мета на џихадистичките организации, особено ИСИС и „Вилајат Хорасан“, рече германската министерка за внатрешни работи Ненси Фесер.

Официјалните лица забележуваат дека еврото може да стане атрактивна цел за џихадистичките терористи.

Можното сценарио е координиран напад од големи размери како оној што неодамна го видовме во Москва. „Вилајат Хорасан“ е дефинитивно најопасната група, смета Томас Халденванг, шеф на Федералната канцеларија за заштита на уставот на Германија.

Особено, пропагандата на „Вилајат Хорасан“ неодамна објави колаж на кој е прикажан милитант со митралез на фудбалски стадион. Насловот на фотографијата гласеше: „Постигнете го последниот гол!

Халденванг истакна дека „Вилајат Хорасан“ ги испрати своите поддржувачи во Западна Европа под маската на луѓе што ја напуштаат Украина.

– Најголемата безбедносна закана се „волците-сами“, додаде Халденванг.

Тој како пример го наведе 25-годишниот маж од Авганистан кој уби полицаец и рани пет други со нож во Манхајм на почетокот на јуни.

To top