Свет СЗО

Гебрејесус нагласи дека е потребно „многу повеќе“ помош за Газа

Потребно е многу повеќе, предупреди тој.

Гебрејесус нагласи дека е потребно „многу повеќе“ помош за Газа

Шефот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус во објава на Х го поздрави почетокот на хуманитарната пауза и влегувањето на помошта во Газа, нарекувајќи го „чекор во вистинската насока“.

-Но, потребно е многу повеќе, предупреди тој.

-Продолжуваме да повикуваме на одржлив прекин на огнот за да се стави крај на понатамошното страдање на цивилите, додаде Гебрејесус.  (МИА)

To top