Вести

Шарл Леклер ќе стартува од позицијата број еден во Монако

Шарл Леклер ќе стартува од позицијата број еден во Монако

Возачот на Ферари, Шарл Леклер беше најдобар, најбрз на денешните квалификации и ќе стартува од пол позицијата на утрешната трка за Големата награда на Монако.

Леклер уште еднаш потврди дека добро се чувствува на домашен терен и по трет пат во кариерата ќе тргне од позицијата број еден во Монако со тоа што сигурно се надева дека ова ќе биде трета среќа за него и конечно ќе забележи победа.

Со ова Шарл воедно ја прекина доминацијата, серијата на Макс Ферстапен кој ја освојуваше пол позицијата на сите квалификациите во актуелнава сезона.

To top