Регион Го признал делото

Уапсен турски државјанин за подметнати пожари во Атина

-Многупати кажавме: Ќе бидеме безмилосни со подметнувачите на пожар, порача Кикиљас.

Уапсен турски државјанин за подметнати пожари во Атина

За пожари на брдо во атинска населба, уапсен бил турски државјанин, кој го признал делото, а денеска ќе биде изведен пред јавен обвинител, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за климатски кризи и цивилна заштита на Грција Василис Кикиљас преку платформата Икс соопшти дека на конкретното брдо во текот на месецов имало три пожари, кои успешно биле локализирани, а вчера бил „уапсен виновниот пироман, турски државјанин, кој го призна своето кривично дело“.

-Многупати кажавме: Ќе бидеме безмилосни со подметнувачите на пожар, порача Кикиљас.

Според извори од Министерството за миграција и азил на Грција, уапсениот Турчин нелегално влегол во Грција преку копнената граница кај Еврос и на почетокот на април доставил барање за азил, а за следниот месец имал закажан термин за интервју за азил. (МИА)

To top