Регион грција

Американски турист пронајден мртов на остров во близина на Крф

Исчезнат американски турист е пронајден мртов на плажа на мал грчки остров западно од Крф, објавија локалните медиуми, пренесува АП.

Американски турист пронајден мртов на остров во близина на Крф

Исчезнат американски турист е пронајден мртов на плажа на мал грчки остров западно од Крф, објавија локалните медиуми, пренесува АП.

Телото на мажот беше пронајдено на карпеста, прилично оддалечена плажа на островот Матраки од друг турист во неделата. Неговиот домаќин, грчко-американски пријател, го пријавил како исчезнат во четвртокот. Туристот последен пат бил виден во вторникот во кафуле во друштво на две туристки кои после тоа го напуштиле островот.

Веднаш не беа достапни дополнителни детали за жртвата, како што се неговото име или градот во САД каде што живеел.

Матраки, кој има 100 жители, е пошумен остров со површина од 3,9 квадратни километри, западно од попознатиот остров Крф.

Ова е последниот во серијата неодамнешни случаи кога туристи загинаа или исчезнаа на грчките острови. Некои, ако не и сите, заминале на планинарење на многу топло време.

Телото на 74-годишен холандски турист беше пронајдено со дрон на противпожарната служба во саботата, лежејќи во провалија на околу 300 метри од местото каде што последен пат бил виден минатата недела, како оди со малку потешкотии на жешкото сонце.

Д-р. Мајкл Мозли, познат британски телевизиски лекар, беше пронајден мртов минатата недела на островот Сими. Судскиот лекар заклучил дека тој починал претходната среда, набргу откако тргнал на планинарење по тежок, карпест терен.

Во петокот, двајца француски туристи беа пријавени за исчезнати на островот Сикинос, релативно изолиран кикладски остров во Егејското Море со помалку од 400 постојани жители.

На островот Аморгос, исто така на Кикладите, властите сè уште трагаат по 59-годишен турист кој бил пријавен за исчезнат од вторникот, кога тој тргнал на самостојно планинарење во многу топли услови. Американските медиуми го идентификуваа исчезнатиот турист како заменик на пензионираниот шериф на округот Лос Анџелес, Алберт Калибет од Бич Хермоса, Калифорнија.

To top