Вести прсти да излижеш

Колач која се подготвува многу лесно, а на сите им се допаѓа (РЕЦЕПТ)

Вакви бајадери се уште не сте пробале

Колач која се подготвува многу лесно, а на сите им се допаѓа (РЕЦЕПТ)

Бајадерите се едни од колачите кои речиси сите ги сакаат.

Бајадерите отсекогаш биле едни од омилените колачи во нашите краишта и еден од незаменливите деликатеси на прославите.

Белите бајадери во последно време стануваат се попопуларни,а рецептот за нив не е воопшто тежок.

Состојки:

Бел фил

вода – 1 dcl
шеќер – околу 200 грама
путер – едно пакување од 125 грама
млеко во прав – околу 200 грама
кокос – околу 100 грама

Темен фил

вода – 2 dcl
шеќер – околу 300 грама
путер – едно пакување од 125 грама
мелен бисквит – околу половина килограм

Подготовка:

За да го подготвите белиот фил,прво зовријте вода,шеќер и путер заедно.Кога ќе го тргнете садот од шпорет,додадете го млекото во прав,добро измешајте,па додадете го кокосот.

Темниот фил е за долната кора.Сварете ја водата,шеќерот и путерот,а потоа додадете мелени бисквити.

Откако светлиот фил малку ќе се излади,прелијте го врз темниот фил.После тоа, ставете ги бајадерите во фрижидер малку да се стегнат.

To top