загаденост

Пронајдени се 54 резултати на тема „загаденост“
Вести

Македонија вечерва се гуши: Додека Лисиче е најзагадено, Макрадули на крајот на зимата ветува субвенции за инвертор клими

Македонија вечерва повторно се гуши. И додека граѓаните едвај чекаат да помине зимото и загадениот воздух со него, заменик министерот...
Скопје

АЛАРМАНТНО: Децата од скопски Центар биле најчести пациенти за болести на дишните патишта, а веднаш зад нив и децата од оваа општина

Додека загадувањето во Скопје урива светски рекорди речиси незабележано поминаа резултатите од испитувањето на последиците од загадувањето...
Вести

Тетово најзагаден град во Македонија, Карпош во Скопје- жителите на Ѓорче Петров денеска на протест против загаденоста

Загадувањето на возудхот утринава е најголемо во Тетово. Таму податоците од мерните станици покажуваат 105 ПМ честички, а градот Битола...
Вести

ЕДВАЈ СЕ ДИШЕ- Скопје денеска во првите 5 најзагадени градови во светот, Шилегов е 769 дена на власт, а досега има остварено само 1 ветување!

Скопје повторно се гуши во екстремно загаден воздух и надвор едвај се дише. Според сајтот „World Air Quality Index” Скопје во топ 5 најзагадени...
Општини

Вечерва загаденоста во Кочани ги надминува сите граници- власите и оваа зима ќе останат глуви на барањата на граѓаните за почист воздух (ФОТО)

Загаденоста во Македонија веќе со месеци ги мачи граѓаните, а властите речиси никаде да не преземаат ништо. Истото се случува речиси...
Општини

Вечерва Тетово и Струмица се најзагадени градови, воздухот е загаден дури 6 пати повеќе од дозволеното ниво

Воздухот во Македонија и вечерва е загаден покажуваат мерните станици за квалитет на воздухот. Мерните станици покажуваат дека вечерва воздухот...
Вести

„Министерската навика никако да се искорени“, а Македонија се гуши: Стариот министер не го интересираа граѓаните, сегашниот нема време за загадувањето

Загаденоста во Македонија со денови никако да се намали или пак целосно да исчезне. Денеска најзагаден град во Македонија повторно...
Скопје

ФОТО: Загаден воздух, ѓубре на сите страни во Хром, а општина Ѓорче Петров не презема ништо- На прав пат вака не се оди!

Загаден воздух, загадена средина, ѓубре на сите страни низ цела населба, секојдневно труење, вдишување отрови, реагираат граѓаните од...
Вести

Скопје денеска повторно во топ 5 најзагадени градови- Македонија единствена земја во светот во која болниците го загадуваат воздухот

Со доаѓањето на студот во Македонија повторно се актуализира една од најгорливите теми за граѓаните на речиси сите градови во Македонија. Веќе...
Вести

Карпош со денови има висока загаденост среде лето- граѓаните прашуваат дали имаат градоначалник или фигура, него мува не го лази

Граѓаните на скопската општина Карпош веќе со денови се жалат на високото ниво на загаденост во општината кое се случува во лето. Социјалните...