вакцини

Пронајдени се 53 резултати на тема „вакцини“
Вести

Три бебиња починаа од морбили: Трагедиите ја потресоа јавноста, никој не превзема одговорност, а состојбата е алармантна

Министерството за здравство ја известува јавноста дека вчера (10 февруари 2019) во вечерните часови почина 13-месечно дете од тетовскиот...
Вести

Наместо одговор за скандалот со МРП, се спремаат казни за медицинските лица кои ги ставале вакцините со згрешени декларации?

По подолг изминат рок од аферата со вакцините МРП за кои постои сомнеж дека се со истечен рок, вчера од неофицијални извори дознаваме...
Вести

Обвинителството истражува: Дали постоеле неправилности при увозот на вакцините, нивниот рок и предизвикани штетни последици?

Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет по допрен глас во врска со евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата...
Вести

Филипче вели набавува најквалитетни вакцини, докторите велат дека тоа ќе бидат истите вакцини со кои вакцинираме од 2016-та година

Додека трае прогласената епидемија на морбили, министерството за здравство ги чека понудите на тендерот за вакцини за морбили. Доставувањето...
Вести

Најдени 635 кутии МРП со погрешни декларации, а МЗ убедува дека вакцините се со важечки рок: Детални информации за состојбата со епидемијата

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината...