улици

Пронајдени се 29 резултати на тема „улици“
Вести

Трајановски: Во ек на пандемија и кога Македонија се соочува со голем број на загубени животи, Шилегов на сила протурка незаконско решение за промена на голем број на имиња на улици и булевари во Скопје

Во време на пандемија и кога секојдневно се соочуваме со голем број на загубени животи, кога сме на врвот на светската листа по смртност,...
Скопје

Улица “Неспособни да донесеме вакцини”: Граѓаните против промена на имињата на улиците, со уникатни предлози контра Шилегов

Град Скопје ќе менува имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти. Најголем дел од предлозите за нови имиња...
Вести

Реакција од одборот на бранители:„ Ниту една улица во Македонија не смее да носи име и презиме на припадник на УЧК“

Одборот на бранители по најавата на скопските локални власти за смена на имињата на некои од улиците во главниот град остро реагираa. Скандалозните...
Вести

Жугиќ: Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје ги отфрла новите имиња на улиците, не може улици да добиваат имиња по странски претседатели, а Трајковски да се брише

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на Град Скопје, не се согласува и едногласно ги отфрла предлозите за нови...
Вести

Милосављевиќ: Додека Бугарите галамат дека ги нарекуваме фашисти, Шилегов предлага улица во Скопје да носи име на член на фашистичка формација

Градоначалникот Шилегов и екипата предлагат улица во Скопје да носи име на Шуку Халим, делегат на Втората Призренска лига. Другите предлози...
Скопје

Шилегов ќе именува улици во Скопје каде ќе ја слави промената на името во Нивици и цела призренска лига која ја основа идејата за Голема Албанија

Нови имиња на улици: 344 нивици 401 Призрени Имер (1820-1887), делегат на Призренската Лига 559. Шкупи Јашар Беј, (1860-1919), претседател на скопската...
Општини

Улиците во Тетово се полни со дупки: Надлежните не превземаат ништо, па еве каква порака преку уметност испратија младите (ФОТО)

Градските улици во Тетово се полни со дупки, кои ги има толку многу што возачите и граѓаните почнаа да ги користат и социјалните мрежи...